İSAY2 Galeri
 
Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’da da coşkuyla kutlandı.
 
Elazığ’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 28 Ekim Cumartesi günü Öğretmenevi önünde Atatürk Anıtına çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.
 
Çelenk sunma törenine Vali Çetin Oktay Kaldırım 8. Kolordu Komutanı Korg.Osman Erbaş, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, idari ve askeri erkân, gaziler ve öğrenciler katıldı.
 
Kutlamalar bu sabah Elazığ Valiliğinde Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın tebrikleri kabulü ile devam etti.
Tören daha sonra Elazığ Belediyesi önünde gerçekleşen programla sürdü.
 
Vali Çetin Oktay Kaldırım, 8. Kolordu Komutanı Korg. Osman Erbaş ve Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ile birlikte halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.
 
İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın günün anlam ve önemine dair kutlama mesajı okundu.
 
Törende bir konuşma yapan Vali Çetin Oktay Kaldırım ise şunları söyledi:
 
“Kurtuluşun, vatanseverliğin, kahramanlığın timsali, kale gibi pek, karakteri gibi dik azizlerden aziz değerli Elazığ’ lılar ,Cihan içinde ümitlerimizi bağladığımız, nice isimsiz kahramanımızın uğrunda yaşayıp uğrunda öldüğü, bugün ışıl ışıl bakan gözlerinde büyük hayaller kurduğumuz, ümidimiz, aydınlık yarınımız bildiğimiz sevgili öğrenciler, gençler, Cumhuriyetimizi büyük hedeflerine ulaştıracak nesillerin banisi, ilim, irfan taşıyıcısı sevgili öğretmenler, Bekamızın teminatı, kahramanlık timsali güvenlik kuvveti ve emniyet mensupları, Memlekete hizmet yolunda fedakârca çalışan mesai arkadaşlarım!.. Kıymetli basın mensupları.
 
Bugün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıldönümünü coşkuyla ve gururla kutlamak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bütün memleketimizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutlu olsun.
 
29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıldönümü coşkusunu, gururunu millet olarak hep birlikte paylaşıyoruz.
 
Cumhuriyetimizin 94 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize büyük umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir.
 
600 yıllık bir cihan devletinin mirası ve medeniyet tasavvuru üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Gazi Mustafa Kemal’in veciz bir şekilde ifade ettiği “muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesini, hedefini ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz.
 
Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların ve topyekûn insanlığın umut kaynağıdır.
 
Özünü ve en zirve halini Aziz Elazığ’ımızda gördüğümüz birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır.
 
1919’da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da, inşallah, birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek, 2023 hedeflerimize ulaşarak ve dünyada önemli bir aktör haline gelerek geride bırakacağız.
 
Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çok çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir.
 
“Millete efendilik yoktur, hizmet vardır” düsturuyla, hiçbir ayrım gözetmeden ülkemize ve aziz milletimize en iyi şekilde hizmet etmek için gece gündüz hiç durmadan çalışmak en önemli sorumluluğumuzdur.
 
Bu vazife şuuruyla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına, hem 2023 hedeflerimize ulaşmış, hem de birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış olarak gireceğimize yürekten inanıyorum.
 
Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyor,
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tekraren kutluyorum.” dedi.
 
Elazığ Belediyesi mehteran takımının konseri, folklor gösterileri ve öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından Vali Çetin Oktay Kaldırım, 8. Kolordu Komutan Korg. Osman Erbaş ve Başkan Yanılmaz tarafından düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
 
Kutlama törenleri 8 inci Kolordu Komutanlığı Bando Takımının eşliğinde resmi geçiş töreni ile son buldu.